História a kultúra

História a kultúra

HISTORICKÉ MESTÁ

Atraktívna oblasť je nepochybne Spiš s množstvom prekrásnych historických pamiatok. K najnavštevovanejším patrí nesporne historické mesto Levoča. Je to jedna z najkrajších mestských pamiatkových rezervácií na Slovensku so zachovanou architektúrou stredovekého mesta. Známy je chrám sv. Jakuba. Hlavný oltár je dielo majstra Pavla a je to najvyšší drevený gotický oltár na svete. Vysoký je 18,6 m a šíroký 6 m. Na námestí je vyše 60 meštianskych neskorogotických a renesančných domov zo 14. storočia, známy Thurzov dom, kláštor minoritov a mnoho iných architektonických skvostov histórie.


V historickom jadre mesta Kežmarok sú zachované renesančné, barokové, klasicistické meštianske a remeselnícke domy, zvyšky mestského opevnenia. V Kežmarskom zámku sa nachádza mestské múzeum. Neskorogotický kostol sv. Kríža z 15. storočia uchováva mnohé oltáre a plastiky z gotického obdobia. V meste sa nachádza vzácny drevený artikulárny kostol z r. 1717. V budove ev. lýcea sa nachádza najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe s 80 tis. zväzkami.

Interiér dreveného kostolíka v Kežmarku


Ďalšou mestskou pamiatkovou rezerváciou je Spišská Sobota. Na námestí sa nachádzajú renesančné domy zo 16. a 17. storočia. V strede námestia neskororománsky kostol sv. Juraja z r. 1273, v 18. storočí barokovo prestavaný. Hlavný gotický oltár z roku 1516 a oltár sv. Antona sú dielom majstra Pavla z Levoče. Netreba opomenúť ani Gotickú cestu, ktorá vedie skrz celý Spiš a zavedie Vás do mnohých historických miest.

Pri Vašich potulkách Slovenskom nezabudnite navštíviť najkrajšie historické mestá. Zrekonštruované a veľmi pekné historické centrá majú mestá Košice, kúpeľné mesto Bardejov, krásne banské mestá ako Banská Bystrica, Kremnica, Banská Štiavnica.

Z Vyskokých Tatier je len na skok do Poľska. Kde môžete taktiež objavovať krásu histórie v mestách ako Zakopane, Varšava, Krakov.


HRADY A ZÁMKY

Dych histórie určite pocítite ak navštívite Spišský hrad, ktorý je svojou rozlohou jedným z najväčších v strednej Európe a je zapísaný v zozname UNESCO. Najstaršie časti hradu boli vybudované v 11. a 12. storočí. V súčasnosti je táto zrúcanina zrekonštruovaná a zakonzervovaná.


Prekrásnym skvostom medzi historickými pamiatkami je zachovalý hrad Krásna hôrka z roku 1320. V hrade sa nachádza múzeum prístupné verejnosti a v okolí hradu je francúzsky park s chránenými drevinami.


Oravský hrad je nesporne zaujímavou historickou pamiatkou. S nadľudským výkonom ho vybudovali na vysokom a úzkom skalnom brale. V hrade sa nachádza prírodopisné a národopisné múzeum s mnohými historickými artefaktami.


Kaštieľ Betliar je ďalšou nádhernou kultúrnou pamiatkou Spiša. V zrekonštruovanom kaštieli sa nachádza hodnotná zbierka nábytku, obrazov, porcelánu, poľovníckych trofejí a bohatá knižnica. V anglickom parku je romantická architektúra, fontány, jazierka a plastiky.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Markušovce je renesančný kaštieľ zo 17. storočia, rokokovo upravený. Zachovaná pôvodná bohoatá štuková výzdoba. V interiéri sa nachádza expozícia historického nábytku. Vo francúzskom parku sa nachádza letohrádok Dardanely s rokokovou výzdobou a múzeom klávesových hudobných nástrojov.

Kaštieľ Markušovce


Kaštieľ Strážky sa nachádza v Spišskej Belej. Je to renesančná stavba zo 16. storočia. V kaštieli sa nachádza galéria diel L. Medňanského.

Kaštieľ Strážky

Hrad Stará Ľubovňa dnes vo svojich interiéroch ponúka expozíciu Vlastivedného múzea, v hradnej kaplnke sa nachádzajú pamiatky sakrálneho umenia. Pod hradom je múzeum ľudovej architekúry, s drevenicami.


ĽUDOVÁ ARCHITEKTÚRA

V našom regióne je zachovaných mnoho pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry. Snáď k najznámejším patrí obec Vlkolínec, ktorá je svetovým kultúrnym dedičstvom, taktiež veľmi zaujímavé je Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline, ktoré svojou zbierkou a jedinečnou architektúrou odzrkadľuje dedinský spôsob života tohto regiónu v predošlých storočiach. Osobitú horskú architektúru majú aj tatranské rázovité obce Osturňa a Ždiar kde môžete zažiť triadičnú svadbu. K ďalším aj keď trocha vzdialeným patria obce Zuberec, kde je Múzeum Oravskej dediny, ďalej Podbieľ, Kvačany a Medzev s historickými technickými pamiatkami.


Osobitné miesto v architektúre na Slovensku majú drevené kostolíky, ktoré sú roztrúsené po celom Slovensku a sú svedectvom zručnosti a vynaliezavosti slovenských majstrov. Na Orave môžete takýto kostolík navštíviť v Tvrdošíne, ktorý bol zaradený do zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva. Ďalšie kostolíky sa nachádzajú v Istebnom, Leštinách, Svätom Kríži a v Kežmarku.