Oddych a šport

Oddych a šport

TERMÁLNE KÚPALISKÁ

Celé územie Slovenska je bohaté na rôzne minerálne pramene. Na Orave je známe termálne kúpalisko Oravice. Ide o veľký areál kúpalísk s prírodnou geotermálnou vodou, ktorá lieči najmä choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Medzi najznámejšie patrí Bešeňová. Je to nové termálne kúpalisko s celoročnou prevádzkou. Minerálne pramene sa tu využívajú na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva. Na Liptove je navštevované aj kúpalisko Liptovský Ján. Minerálne kúpele Vyšné Ružbachy so svojimi deviatimi minerálnymi prameňmi sú jedným z najznámejších kúpeľných a turistických centier regiónu. Prírodnou atrakciou sú krátery s minerálnymi prameňmi. V okolí kúpeľov sa nachádza prírodná sochárska galéria. Známe kúpalisko s termálnou vodou liečiacou reumu, srdcovo-cievne ochorenia, zápaly dýchacích ciest je vo Vrbove. Návštevníci majú na výber z viacerých bazénov a taktiež je tu bazén s tobogánom.


ŠPORT

Tatry sú samozrejme športovým strediskom. Je množstvo tradičných i netradičných športov, ktoré si môžete v našich horách vyskúšať. K najbežnejším v lete patri samozrejme turistika či cyklistika. Vo Vysokých Tatrách je množstvo prekrásnych chodníčkov pre chodcov i cyklistov. Odvážnejší turisti môžu spolu s horskými vodcami pokoriť tatranských velikánov. Taktiež sa môžete nechať zlákať na lezenie po horských bralách spolu s profesionálnymi horolezcami. Priaznivci adrenalínových športov určite privítajú bungee jumping zo skokanského mostíka na Štrbskom Plese. Za priaznivých poveternostných podmienok môžete vyskúšať paragliding, vyhliadkové lety balónom alebo v malom lietadle.

Ak navštívite naše veľhory v zime, opäť budete mať na výber z mnohých športov. Samozrejme môžte sa venovať klasickému lyžovaniu na početných zjazdovkách. Svahy sú rôzne, ten najvhodnejší si určite nájdu začiatočníci i snežní majstri. Veľké lyžiarske strediská sú na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici, Ždiari, Starom Smokovci kde sú svahy s vlekmi a sedačkami. Taktiež tu nájdede aj bežecké trate. Kto chce zažiť šialenú zábavu môže si na Štrbskom Plese vyskúšať snowrafting. Pre deti je k dispozícii množstvo kopčekov i sánkarských dráh. Milovníci koní si môžu po celý rok zajazdiť na koni či nechať sa zviezť v zime na saniach.